Natiahnuť či natrhnúť si sval si môžu najmä netrénovaní bežci, ktorí sa počas športovej sezóny rozhodnú prekonať vlastné limity. Často tak robia bez dostatočnej prípravy. Príliš zaťažený, nepripravený sval je náchylný na zranenie, a to najmä, ak je studený. Venujte preto dostatok času rozcvičke a strečingu. Po dlhšej prestávke sa pre istotu ponaťahujte a zvoľna pokračujte v behu.
Bez rozcvičky to nejde
Ako prvý bod prevencie pred zranením spomína známy fyzioterapeut Tomáš Kulan rozcvičku a aj pohyb po športovej aktivite. „Samozrejme, strečingové cvičenia, nejaké cvičenie na zlepšenie flexibility a prekrvenia svalov a dodržiavať hydratáciu,“ vysvetľuje fyzioterapeut. A nezabudne spomenúť aj pitný režim. Odporúča aj masáž po športe. Ďalším z rozšírených letných športov je napríklad cyklistika.
Najčastejšie pri nej môžeme pocítiť bolesť kolien. Pri bicyklovaní často vzniká vtedy, keď náhle zvýšite záťaž a preženiete to s dĺžkou jazdy. Telo vám dá miernou bolesťou najavo, že treba spomaliť. Zvyčajne postihuje iba jednu nohu a odznie po jazde, často sa však opakuje pri ďalšej záťaži kĺbu. Pomôcť môže posilňovanie kolien cvičením. Bolesť kolena môže spôsobiť aj nesprávny posed na bicykli.
Uistite sa preto, že jazdíte so sedlom nastaveným v správnej výške. Dýchaním v podobe neviditeľných vodných pár strácame v pokoji asi 600 - 800 ml vody. „Ale pri športe a fyzickej námahe to môže byť 3- až 5-krát viac. Jedno ,spotenie‘ väčšej časti povrchu tela v letnej horúčave znamená stratu až jedného litra. Straty tekutín sú tak vyššie ako ich príjem,“ upozorňuje známy záchranár Viliam Dobiáš.