Za viac či menej závažné porušenia nariadení hrozia turistom finančné postihy od stoviek po tisíce eur. Domáci obyvatelia týchto krajín majú vyše hlavy turistov, ktorí zapĺňajú ich mestá a pláže.
Žiadne fajčenie ani pľuvanie
Barcelona, Španielsko
Hlavné mesto Katalánska na severovýchode Španielska je jedným z najnavštevovanejších miest v krajine. Vlani tu prenocovalo 12 miliónov turistov, z toho 80 percent cudzincov. Starosta Barcelony Jaume Collboni (54) tak chce do piatich rokov skoncovať s krátkodobými prenájmami bytov na turistické účely. K tomu chce využiť zákon schválený katalánskou vládou z minulého roka. Ten umožňuje radniciam neobnovovať povolenia majiteľom bytov potrebné na tento účel. Španielsko však pritvrdzuje aj v tom, že turistom zakázalo aj fajčenie na pláži. Na ostrove Malorka zase zaviedli zákaz konzumácie a predaja alkoholu po 21.30 h. Pokuta za porušenie tohto nariadenia je až 1 500 eur. Ďalším bizarným zákazom je zákaz pľuvania. Po jeho porušení by vaša peňaženka mohla byť ľahšia rovnako o 1 500 eur.
Hnutie uterákov
Atény, Grécko
Tento rok sa turisti môžu cítiť nepohodlne na gréckych plážach pre obmedzený počet ležadiel. „Nové zákony sú navrhnuté tak, aby zlepšili verejný prístup na slávne grécke pobrežie a organizáciu pláží,“ informoval denník Birmingham Mail. V rámci toho musí 70 percent plochy pláží zostať bez ležadiel. Medzi ležadlami a pobrežím musí byť minimálne štvormetrová zóna, aby sa ľuďom uľahčil prístup do vody. Pláže sa podľa nových pravidiel musia otvoriť verejnosti aspoň z polovice, miestnym i turistom. To bolo v poslednom čase predmetom takzvaného hnutia uterákov, ktoré vypuklo na ostrove Paros. Jeho obyvatelia sa tu cítili vytláčaní z verejného priestoru. „Keďže podniky, ako sú bary, reštaurácie a hotely, si mohli prenajať pláže pre svojich hostí, často tak zabrali nielen oveľa viac miesta, ako bolo povolené, ale tiež ceny ležadiel vystrelili k absurdným sumám,“ dodal denník Independent. V rámci protestov tak demonštranti pokladali na pláže svoje uteráky. Grécke úrady za porušenie nových pravidiel už udelili barom a reštauráciám pokutu vo výške 350-tisíc eur v priebehu 5 dní.
Za rachot s kufrom pokuta
Dubrovník, Chorvátsko
Perlu Jadranu stále možno považovať za jednu z najobľúbenejších destinácií nielen Slovákov, ale aj Čechov. Ročne ich tam jazdia státisíce. Na preplnené letoviská sa však už začali sťažovať aj samotní turisti. Chorvátska vláda teda musela prijať nový zákon o turistickom ruchu. V jeho záujme je chrániť´nielen miestnych, ale aj turistov. Podľa nového zákona totiž môžu samosprávy skresať počet apartmánov, barov a reštaurácií, ale musia sa starať o čistotu mora aj ovzdušia. V turistami obľúbenom Dubrovníku však zaviedli aj jedno bizarné nariadenie. Ak vás prichytia pri tom, ako za sebou ťaháte kufor na kolieskach, hrozí vám pokuta zhruba 265 eur. Na uliciach vydláždených kameňom totiž kufre spôsobujú prílišný hluk. Dopravu batožiny do hotelov a apartmánov si teda musíte objednať a zaplatiť v miestnej firme. Čo sa poplatkov týka, aj v tejto oblasti sa nájdu nariadenia, ktoré vám môžu dvihnúť tlak. Raritný poplatok sa týka uteráka v plážovom bufete v obľúbenom letovisku Vodice. V spomínanom bare tvrdia, že ide o súkromné územie vzdialené iba desať metrov od mora. Majiteľ by teda mohol spoplatniť aj vzduch, ak by chcel.