Do prezidentských volieb zostáva niečo viac ako sto dní. Harris dovtedy musí získať na svoju stranu nielen darcov strany a zhruba 4-tisíc demokratických delegátov, ktorí svojimi hlasmi rozhodnú o kandidátovi na augustovom zjazde v Chicagu, ale aj odporcov a nerozhodnutých voličov. Podľa prieskumu pre NBC News spred 13. júla, keď prišlo k atentátu na Trumpa, Harris i Biden zaostávali za republikánom o dva percentuálne body.
Viceprezidentka ešte nemá vyhraté. Demokrati si totiž môžu vybrať z viacerých kandidátov. V boji o prezidentské kreslo sa často skloňujú mená guvernérky štátu Michigan Gretchen Whitmer (52), guvernéra štátu Illinois J. B. Pritzkera (59), guvernéra štátu Pensylvánia Josha Shapira (51), kalifornského guvernéra Gavina Newsoma (56) i senátora za Západnú Virgíniu Joea Manchina (76). Niektorí demokratickí voliči však veria, že sila „známej osobnosti“ je viac ako politické skúsenosti.
Z tohto dôvodu by radšej videli za kandidáta hollywoodskeho herca Georgea Clooneyho (63), ktorý je dlhoročným podporovateľom Demokratickej strany. Zbožným prianím mnohých je i kandidatúra bývalej prvej dámy Michelle Obama (60), ktorá sa však nechce uchádzať o post prezidentky.
Možní kandidáti
Kamala Harris
- Po otcovi má jamajský a po matke indický pôvod.
- V rokoch 2017 až 2021 pôsobila ako senátorka za Kaliforniu.
- Od januára 2021 je prvou ženou vo funkcii viceprezidenta, ako aj prvou Afroameričankou a americkou Ázijčankou v tejto funkcii.
- Pred štyrmi rokmi ju spolu s Bidenom časopis Time vyhlásil za Osobnosti roka 2020.
- Hoci si pre svoj postoj k rasovej rovnosti, zbraniam a reprodukčným právam žien získala priaznivcov medzi mladšími voličmi, ženami a menšinami, zostala jej popularita nízka.