„Nakoľko SOI nie je oprávnená vymáhať plnenia platby za nedodaný tovar, odporúčame spotrebiteľom dôkladne zvážiť všetky spotrebiteľské rozhodnutia týkajúce sa zakúpenia tovaru prostredníctvom webovej stránky, ktorá sa javí vzhľadom na vyššie uvedené ako podvodná,“ uvádza Slovenská obchodná inšpekcia.
„Prevádzkovateľ registruje názov internetovej stránky veľmi podobný ako používa originálny značkový internetový obchodník, spravidla názov stránky obsahuje koncovku “slovensko“, „-slovensko“, „slovakia“, „sk“ a pod., čo často spotrebiteľov môže uviesť do omylu, že objednávajú tovar originálnej značky a zaručenej kvality,“ varuje SOI.
Podvodné stránky sa zvyknú vyznačovať vizuálne podobným alebo rovnakým obsahom, aký ponúka originálna stránka spolu s rovnakým sortimentom. Rozdiel je, že na podvodnej stránke uvádzajú pri produktoch výrazne nižšiu cenu alebo veľké zľavy. Na falošných stránkach zvyknú absentovať obchodné podmienky, meno alebo identita prevádzkovateľa, obchodné sídlo a obchodné meno. Rovnako zvyknú žiadať len platby vopred a neumožňujú iný druh.
Bohužiaľ, podobných posledných stránok v poslednom období pribúda, preto by ste si pri nákupoch na internete mali dávať veľký pozor na to, kde sa rozhodnete minúť svoje peniaze. Aby ste to neskôr nemuseli ľutovať. SOI preto upozornila, aby ste si pred zaplatením za tovar skontrolovali, či internetový obchod uvádza informácie identifikujúce obchodníka a všeobecné obchodné podmienky.