Správanie posádky
O znaky, ktoré môžu naznačovať, že by ste mali v lietadle zbystriť, sa podelila bývalá letuška Lisa Hughes pre Metro. "Zvýšená aktivita posádky vrátane častej komunikácie s pilotnou kabínou môže naznačovať problém," hovorí Lisa. Ide podľa nej napríklad o zmeny v tóne alebo naliehavosti hlásení z pilotnej kabíny alebo od palubného personálu. Počúvajte teda, či sa pokyny stávajú priamočiarejšími a častejšími - pretože to môže byť varovným signálom.
"Posádka môže tiež pripraviť núdzové vybavenie alebo inštruovať niektorých cestujúcich (napríklad zdatných jednotlivcov), aby pomohli pri prípadnej evakuácii," dodáva bývalá letuška.
Fyzické znaky
Lisa hovorí, že vaše zmysly vám môžu napovedať, či niečo nie je v poriadku. "Nezvyčajné zvuky, vibrácie alebo zmeny v spôsobe letu (napríklad náhle zmeny výšky) môžu naznačovať mechanické problémy," objasnila. "Zmeny v osvetlení kabíny, nasadenie kyslíkových masiek alebo spustenie núdzových protokolov sú jasnými znakmi problémov," dodala Lisa, ktorá počas svojej kariéry zažila 4 núdzové pristátia.
K núdzovému pristátiu môžu zodpovedných prinútiť technické problémy, ako sú nezvyčajné zvuky, strata tlaku v kabíne alebo problémy s motorom. No nie vždy musí ísť iba o problémy so samotným lietadlom, núdzové pristátie môže byť nutné i pri naliehavých zdravotných prípadoch na palube. Bezpečnostné hrozby, to je akákoľvek forma ohrozenia vrátane hrozby bombou alebo správania, ktoré predstavuje riziko pre bezpečnosť letu, môžu tiež viesť k núdzovému pristátiu.