Táto molekula nielenže vydáva zápach, ale ponúka vedcom aj nové poznatky o tom, ako môže síra, stavebný prvok planét, ovplyvňovať plynné svety mimo slnečnej sústavy.
Vedúci výskumu Dr. Guangwei Fu, astrofyzik z Univerzity Johnsa Hopkinsa v Baltimore, informuje: „Sírovodík je významná molekula, o ktorej sme nevedeli. Predpokladali sme, že bude, a vieme, že je na Jupiteri, ale mimo slnečnej sústavy sme ju skutočne nečakali. Na tejto planéte nehľadáme život, pretože je príliš horúca, ale nájdenie sírovodíka je odrazovým mostíkom pre nájdenie tejto molekuly na iných planétach a pre lepšie pochopenie toho, ako sa formujú rôzne typy planét.“ Informoval o tom portál Metro.
Okrem detekcie sírovodíka a merania celkového obsahu síry v atmosfére HD 189733 b tím doktora Fu presne zmeral aj hlavné zdroje kyslíka a uhlíka na planéte - vodu, oxid uhličitý a oxid uhoľnatý. Dr. Fu povedal: "Síra je dôležitým prvkom pre stavbu zložitejších molekúl a podobne ako uhlík, dusík, kyslík a fosfáty ju vedci musia viac skúmať, aby plne pochopili, ako vznikajú planéty a z čoho sa skladajú. Planéta je od Zeme vzdialená len 64 svetelných rokov, je k svojej hviezde asi 13-krát bližšie ako Merkúr k Slnku a jeden obeh jej trvá len asi dva pozemské dni."
Na planéte vládnu pekelné teploty - až 927 stupňov Celzia. Zároveň tam prší dažďové sklo, ktoré rozfukuje vietor s rýchlosťou 5 000 km/h. Dr. Fu hovorí, že HD 189733 b je najbližší „horúci Jupiter“, ktorý môžu astronómovia pozorovať prechádzajúci pred svojou hviezdou, čo z neho od jeho objavu v roku 2005 robí referenčnú planétu pre podrobné štúdie exoplanetárnych atmosfér.
JWST poskytuje vedcom ďalší nový nástroj na sledovanie sírovodíka a meranie síry a ťažkých kovov mimo slnečnej sústavy, čo im pomôže lepšie pochopiť, ako sa formujú rôzne typy planét.