Dobšinská ľadová jaskyňa je aj napriek nepriazni klímy stále "impozantným podzemným ľadovým kráľovstvom". Ochranári o tom informovali na svojom webe.
Demänovská ľadová jaskyňa pred časom stratila aj posledné zvyšky svojej ľadovej výplne. ŠOP tvrdí, že o ústup ľadu sa pričinili klimatické zmeny. "Aj v čase opätovného sprístupňovania jaskyne v rokoch 1949 až 1952 bol stav jej ľadovej výplne žalostný, ale vďaka priazni počasia a vhodným opatreniam jaskyňa opäť získala svoju stratenú ľadovú pýchu," skonštatovali ochranári. Návštevníkom má však podľa nich stále čo ponúknuť, napríklad bohatú históriu, mohutnú výzdobu či nálezy "dračích kostí".
Dobšinská ľadová jaskyňa má objem ľadu 110.000 kubických metrov. "Napriek tomu, že nepriaznivá klimatická situácia ľadu v jaskyni najmä ľadovým stĺpom zdobiacim Veľkú sieň rozhodne neprospieva, podzemný ľadovec jaskyne nie je ohrozený," uviedla ŠOP. Návštevníkov tejto jaskyne privítajú rozsiahle ľadové plochy Malej a Veľkej siene. Na prehliadkovej trase prekonajú podľa ŠOP dva ľadové tunely vyrazené v podzemnom ľadovci a dostanú sa až na jeho úpätie, kde ich môže zaujať vrstevnatosť podzemného ľadovca.
Svoje čaro má aj Dobšinská ľadová jaskyňa
Ochranári zároveň pripomenuli, že po rekonštrukcii osvetlenia a elektroinštalácie môžu ľudia navštíviť Demänovskú jaskyňu slobody. Okrem tradičného prehliadkového okruhu znovu otvárajú aj Veľký okruh. "Ide o časovo aj kondične náročnejšiu prehliadku, ktorá trvá viac než hodinu a pol, pričom návštevníci v podzemí prekonajú trasu dlhú až 2150 metrov s mnohými stúpaniami a klesaniami a veľkým množstvom schodov," priblížili ochranári. Doplnili, že počet účastníkov prehliadky Veľkého okruhu je značne limitovaný prevádzkovými možnosťami, preto odporúča jeho návštevu len tým "najzarytejším milovníkom podzemia".