Podľa WHO skončili Slováci v konzumácii alkoholu u občanov starších ako 15 rokov v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ pomerne nelichotivo. V porovnaní s nami sa však dá povedať, že Rumuni, Rakúšania, Nemci či obyvatelia pobaltských krajín pijú viac ako my. O niečo nižšia miera konzumácie je v Škandinávii a v krajinách pri Stredozemnom mori.
Svetová zdravotnícka organizácia vydala dáta v roku 2014, 2019 a naposledy v roku 2024, z ktorých vyplýva, že celková spotreba alkoholu medzi mužmi a ženami síce klesla o viac ako liter, no i tak sú to desivé čísla. Muži majú spotrebu na hlavu vyššiu ako ženy. Ide v priemere o markantný rozdiel - 16,7 litra vs. 4,6 litra na hlavu na rok. Na Slovensku je stále najčastejšie konzumovaným typom destilát. Pivo a víno výrazne zaostávajú.
„Pokiaľ sa pozrieme na percento pijúcich na Slovensku, každý rok stúpa. Síce sa vypije menej alkoholu, ale pije viac ľudí. Zo správy WHO z roku 2024 vyplýva, že 74 percent populácie sú u nás súčasní pijani. Keď rozdelíme spotrebu alkoholu medzi mužov a ženy, vidíme, že u mužov stúpla spotreba alkoholu na 82 percent, u žien je tento počet o niečo nižší. No aj ich počty stúpajú. Ide o 66 percent,“ informovala klinická psychologička Zuzana Kamendy s tým, že stúpajú aj počty ľudí, ktorí trpia ťažkým nárazovým pitím.
„Ide o necelých 50 % ľudí. Znamená to, že pri nejakej príležitosti vypijú veľké množstvo,“ doplnila. Predstavuje to problém aj z hľadiska kvality a dĺžky života, čo potvrdil hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR Ľubomír Okruhlica. „Epizodické pitie vedie častejšie k otravám alkoholom aj k predčasným úmrtiam,“ dodal.
Kto koľko skonzumuje
- ženy - 4,6 litra = 66 % populácie
- muži - 16,7 litra = 82 % populácie