Pakistan v dôsledku klimatickej zmeny čoraz častejšie sužujú extrémne poveternostné podmienky, horúčavy a monzúny, ktoré sú silnejšie a trvajú dlhšie. Predstavitelia v provincii Sindh oznámili, že sa rozhodli predĺžiť prázdniny o 14 dní v súvislosti s horúčavami z dôvodu ochrany detí.
K plánovaným výpadkom elektriny, známym aj ako load-shedding, dochádza v Pakistane často v dôsledku pretrvávajúcej krízy dodávok elektrickej energie. Prerušenie dodávky elektriny sa podľa AFP v jednotlivých mestách líši, ale vo vidieckych oblastiach provincie Sindh môže trvať aj viac ako 12 hodín denne, takže školy zostávajú bez ventilátorov.
Pakistan v máji a júni zápasil s vlnou horúčav, pričom v niektorých častiach spomenutej provincie dosahovali teploty vyše 50 stupňov Celzia. Úrady v najľudnatejšej provincii Pandžáb začali v máji letné prázdniny o týždeň skôr, aby ochránili deti pred spaľujúcimi horúčavami.
Podľa Detského fondu OSN (UNICEF) je 460 miliónov detí v južnej Ázii najmenej 83 dní v roku vystavených teplotám nad 35 stupňov Celzia.
Pakistan tento rok zaznamenal najdaždivejší mesiac apríl od roku 1961, pričom spadlo až dvojnásobné množstvo zrážok v porovnaní s bežným mesačným úhrnom. Pri prudkých dažďoch tam zomreli desiatky ľudí, hlásili aj majetkové škody a poľnohospodárskej pôdy. Odborníci tvrdia, že takéto dažde sú dôsledkom klimatickej zmeny.