Oficiálnou príčinou malo byť podľa lekárov nakazenie vírusom západonílskej horúčky, uvádza britský portál The Sun. “Nemala žiadne zdravotné problémy, bola zdravá, aktívna a žila normálny život,“ povedal miestnym médiám jej nešťastný syn Antonio, ktorý verí, že smrti jeho matky sa dalo predísť, keby boli oblasti v blízkosti jej domu riadne dezinfikované. Bohužiaľ to totiž nie je prvýkrát, čo vírus západonílskej horúčky ovplyvnil ich rodinu. Manžel Granady sa ním nakazil taktiež doma ešte v roku 2016.
Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) medzitým varovalo pred týmto smrteľným vírusom a vo svojom týždennom aktualizovaní uviedlo, že nové ohniská sa objavili v niektorých častiach Grécka a Talianska.
“Európa už vidí, ako vytvárajú klimatické zmeny priaznivejšie podmienky pre šírenie invazívnych komárov do predtým neovplyvnených oblastí a infikujú viac ľudí chorobami, ako napríklad horúčkou dengue,“ uviedla riaditeľka ECDC Andrea Ammon.
Najnovšia týždenná aktualizácia centra z minulého týždňa ukázala štyri známe prípady západonílskej horúčky, a to v Grécku (Thessaloniki, Lefkada, Larisa a Chalkidiki), v Taliansku (Modena a Pordenone) a jeden v španielskej Seville.
»»» Pokračovanie článku na ďalšej strane! »»»