Považská galéria
Považská galéria umenia v Žiline vznikla v roku 1976 osamostatnením sa od Považského múzea. Koncom 70. rokov a v 80. rokoch sa jej výstavná činnosť zameriavala najmä na súčasnú slovenskú kresbu, v galérii sa pravidelne uskutočňovali jej prehliadky. Výstavný program galérie je od začiatku 90. rokov zameraný predovšetkým na prezentáciu aktuálneho výtvarného umenia s presahmi do umenia 60., 70. a 80. rokov.
Mestské divadlo
Budova Mestského divadla vznikla v rokoch 1942 - 1945 ako Reprezentačný dom mesta aj ako rímskokatolícka ľudová škola. Postavilo ju mesto Žilina a na jej priečelí boli tri erby - slovenský štátny znak, pápežský a žilinský. Tie boli odstránené v roku 1949. Budova bola darovaná cirkvi, avšak po roku 1945 ju prevzalo a dostavalo mesto. Dnes je v nej divadlo s odvážnou dramaturgiou, zameranou na súčasné texty a nekonvenčné interpretácie klasiky. Vo vestibule sú umiestnené busty štyroch priekopníkov slovenského divadelného umenia - Sama Chalupku, Gašpara Belopotockého, Jána Palárika a Ferka Urbánka.
Park na Bôriku
Žilinský Park Ľudovíta Štúra je najkrajším na Slovensku. Rozhodli o tom záhradní a krajinní architekti, ktorí hodnotili prihlásené diela v rámci celoslovenskej súťaže Záhrada, park a detail roka 2020. Park v mestskej časti na Bôriku prešiel od roku 2016 komplexnou rekonštrukciou, ktorá rozšírila ďalšie možnosti oddychu pre všetky vekové kategórie v Žiline. Úprava zelene bola navrhnutá tak, aby vyhovovala napríklad nadšencom piknikov či zábavným hrám v prírode. V parku dokončili spevnenú plochu okolo sochy Ľudovíta Štúra a inštalovali pitné fontánky i prvky na športovanie a zábavu.
Bulvár
Žilinský bulvár je vychýrená časť, ktorú by chcelo mesto rekonštruovať. Začali ho stavať na lúke na začiatku 50. rokov 20. storočia. Ulica je dlhá 245 metrov a domy na oboch stranách sú zrkadlovo rovnaké. Nájdete tam množstvo kaviarní, reštaurácií a obchodov.