Oba návrhy podporilo 242 poslancov, ktorí sa zúčastnili na hlasovaní, nikto sa nezdržal hlasovania. Proti prvému návrhu bolo 202 poslancov, proti druhému 200.
Sejm predtým neprijal dva návrhy politikov z bývalej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) na zamietnutie oboch zákonov.
Nové zákony o TK spolu s uznesením prijatým Sejmom a navrhovanou zmenou ústavy tvoria komplexný reformný plán, ktorý v marci predstavil minister spravodlivosti Adam Bodnar spolu s politikmi z vládnucej koalície.
Nová proeurópska vláda sa od svojho nástupu k moci v novembri 2023 snaží v Poľsku obnoviť normy právneho štátu. Jej hlavným cieľom je zvrátiť množstvo kontroverzných zmien, ktoré zaviedla bývalá vláda PiS. Tá podľa proeurópskych strán, justičných kruhov, mimovládnych organizácií a Európskej komisie počas svojho pôsobenia v rokoch 2015 - 2023 spolitizovala Ústavný tribunál, najvyšší súd i súdnu radu.
Nová vláda pripravila plán obnovy právneho štátu, ktorý bol základom rozhodnutia Európskej komisie o ukončení konania voči Poľsku a uvoľnení prostriedkov z fondov EÚ.
Nie je však isté, či sa reforma fungovania ústavného súdu uskutoční. Predseda PiS Jaroslaw Kaczyňski v stredu povedal, že verí, že prezident Andrzej Duda bude vetovať oba návrhy zákonov. Vládnuca koalícia zasa nemá dosť hlasov na prelomenie prípadného prezidentovho veta.