Ošetrovatelia začínajú šichtu každý deň o štvrť na sedem. Zvieratá pozatvárajú do vnútorných boxov. „V tomto momente dostanú svoje raňajky. Ide o špeciálne granuly, kde sú všetky potrebné živiny,“ prezradila chovateľka Simona, ktorá sa o hrošíky stará 6 rokov. My sme prišli na šichtu na 7. hod. ráno a zvieratá už boli pozatvárané v boxoch, raňajkovali a Simi začínala čistiť výbeh nielen od trusu.
„Ľudia sú tam schopní nahádzať všemožné veci,“ podotkla ošetrovateľka. Našou úlohou bolo vyčistiť bazén. S lopatou, so škrabkou a s fúrikom sme sa vydali k bazénu, kde na nás čakali haldy trusu. „Všetko musí byť dokonale vyčistené, lebo špina a baktérie by sa začali vrstviť,“ povedala Simona, zatiaľ čo sme vysokotlakovým čističom a kefou čistili pomerne veľký bazén, ktorý by sa mohol upchať. Preto sme ho museli preventívne krtkovať. Hrošíky majú vnútorný aj vonkajší bazén, tie sa čistia každé tri až štyri dni.
„Návštevníci si myslia, že sa bazén nečistí aj mesiac, no hneď ako vojde hrošík do vyčisteného bazéna, označkuje si ho. To chcem upozorniť, že hlavne samica je schopná rozmetať trus až na okná, ktoré sú z návštevníckej časti,“ usmiala sa Simi s tým, že občas dôjde k nejakej menšej nehode. Po vyčistení bazénu sme vypustili hrošíky.