Tí chceli absolvovať Hadždž - púť do Mekky. Opatrenie sa týka vyše 7000 zaregistrovaných moslimov zo Sierry Leone, Guiney a Libérie. Rijád argumentuje tým, že sa snaží zabrániť rozšíreniu tohto smrteľného ochorenia v posvätnom meste islamu, kde sa každoročne schádzajú približne tri milióny moslimov z celého sveta.
Ebola, ktorá spôsobuje masívne krvácanie a má vysokú úmrtnosť, sa rozširuje kontaktom s telesnými tekutinami infikovaného vrátane potu. V Mekke dosahujú priemerné denné teploty 40 stupňov Celzia a pri extrémnom preľudnení počas púte by bolo riziko nákazy veľmi vysoké. Choroba si vyžiadala už vyše 3000 obetí na životoch.
Vláda v Sierre Leone, kde žije vyše 70 percent moslimov, je napriek tomu cestovným zákazom rozhorčená a obrátila sa na Saudskú Arábiu s prosbou o zrušenie tohto zákazu. Freetown prisľúbil, že nechá pred odchodom otestovať na prítomnosť eboly každého jedného pútnika, saudskoarabské úrady však zostávajú neoblomné.
V Libérii sa Národná moslimská rada (NMC) pokúsila presvedčiť tamojšiu verejnosť o pozitívnej stránke tohto opatrenia, označiac ho za "vôľu proroka Mohameda", ktorou chce chrániť moslimov z iných národov pred vírusom. Veriaci z Nigérie a Senegalu, kde sa ebola vyskytla iba sporadicky, cestovné povolenie dostali.