Čo patrí do evakuačnej batožiny?
Stanovištia nebudú orientované iba na vojenskú tematiku. Deťom navodia krízovú situáciu, ktorá si vyžaduje rýchle rozhodovanie pod časovým stresom. Na ďalšom cvičení budú musieť najskôr vyriešiť logickú hádanku, a či je riešenie správne, si aj reálne vyskúšajú.
Skúsia si napríklad improvizované volanie na tiesňovú linku 112, pri ktorom zistia, ktoré informácie v danej situácii treba povedať operátorom. Alebo sa budú rozhodovať, čo si pobaliť a čo nie do evakuačnej batožiny.
Tábory aj regionálne súťaže
Branné cvičenia podľa ministerstva podporujú kolektívnosť, spolupatričnosť aj schopnosť prevziať zodpovednosť za iných, keď si to situácia vyžaduje. „Tieto poznatky deti nezískajú jedným cvičením, preto je pre nás dôležité sa spolu s rezortom školstva podieľať na systematickom vzdelávaní detí a mládeže v tejto oblasti trvale.“
V rámci spolupráce so ZMOS-om by vojaci chceli organizovať letné a zimné tábory, kde sa deti budú venovať turistike, prežitiu v prírode, orientácii v teréne a základným obranným technikám. V pláne je tiež organizovanie regionálnych a celoslovenských brannošportových súťaží.