Cvičenie by mohlo byť aj dvojdňové
Anna Plachká, riaditeľka ZŠ Na dolinách, Trenčín
Jeden rok sme urobili iné cvičenie s hasičmi a so záchranármi. Bolo to zaujímavejšie a deti to viac bavilo. Nedá sa to však organizovať každý rok, lebo tie zložky nemajú voľno, keď my chceme. Ak by prišli vojaci, bolo by to super. Cvičenie by mohlo trvať aj dva dni. Jeden deň by učitelia pripravili žiakov podľa inštrukcií vojakov. Viem si predstaviť, že by vojaci robili aktivity na ihriskách alebo v okolí školy. Medzi disciplínami by mohlo byť aj plazenie. Pre žiakov by bol takto strávený čas prínosnejší. Vojaci by zároveň možno inšpirovali niektorých chalanov, ale aj dievčatá pri výbere povolania. Malo by to teda viacsmerný úžitok.
Streľba zo vzduchovky k tomu patrí
Roman Snopko, riaditeľ ZŠ s MŠ Pionierska, Brezno
Niekedy takéto cvičenia s vojakmi bývali. Obsahovali zdravotnícku prípravu, topografiu, správanie sa pri živelných pohromách. Určite by sme zapojenie vojakov privítali. Deťom by sa to páčilo. Súčasťou cvičenia by mohla byť aj streľba zo vzduchovky.
Učili by deti, ako prežiť v prírode
Michal Hnát, riaditeľ ZŠ Tematínska, Nové Mesto nad Váhom
Na jeseň sme mali podobné cvičenie s vojakmi z Trenčína. U detí sa to stretlo s pozitívnym ohlasom. Ak by bol štát v tomto smere nápomocný, bolo by to plusom. Takto sú cvičenia hodené na plecia škôl, každá si to robí po vlastnej línii. Vojaci by mohli učiť deti orientáciu v teréne, topografiu, ale aj to, ako prežiť v prírode. V dobe IT technológií by to bolo pre deti atraktívne. Mohli by tam byť aj základy sebaobrany, ale tie by mali mať isté hranice. Aby deťom bola vysvetlená pointa, kedy sa brániť.