SLK preto vyzýva ministerstvo pôdohospodárstva a envirorezort na úpravu legislatívy, ktorá zjednoduší procesy súvisiace s nahlasovaním a evidenciou kalamity. Odporúča výrazne skrátiť čakacie lehoty na vyjadrenia k povoleniu spracovávania kalamity.
MŽP by malo ďalej zrušiť usmernenie generálnej riaditeľky Sekcie ochrany prírody, biodiverzity a krajiny z mája 2020 k postupu v konaniach pri obmedzení, zákaze alebo určení podmienok vykonávania lesohospodárskych činností. Taktiež by malo urýchlene vypracovať programy starostlivosti o chránené územia, ktorých obsahom bude vopred odsúhlasený manažment vo vzťahu ku kalamitám. SLK vyzýva envirorezort aj na možnosť uplatňovania výnimiek pri mimoriadnych situáciách v bezzásahovom území po vzore okolitých štátov.
Pokračuje, že MŽP by malo vyhodnotiť doterajšie dosahy bezzásahových území na okolité územia, ako je šírenie kalamity z bezzásahu do okolia či ekologické dosahy odumretých porastov v krajine - erózie, zosuvy, vplyv na vodný režim, klímu. Následne by malo nasmerovať výzvy a projekty na tieto témy a poučiť sa z dôsledkov, tvrdí lesnícka komora. Envirorezort by mal podľa nej prehodnotiť výmery bezzásahových území.
SLK apeluje aj na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aby zjednodušilo verejné obstarávania pri výbere dodávateľov lesníckych činností v procese spracovávania kalamít a obnovy kalamitných plôch.
Vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba víta a podporuje výzvu Slovenskej lesníckej komory na vykonávanie skutočnej obnovy a ochrany lesov. Šéf envirorezortu Taraba pripravuje spoločne s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richardom Takáčom národný projekt asanácie a výsadby lesov, ktoré svojou skladbou budú odolné klimatickej zmene.
Viac na druhej strane →