Tieto územia ukazujú systémové zlyhanie riadenia a starostlivosti o lesné porasty. Vyzýva preto Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR a ministerstvo pôdohospodárstva na urýchlené zintenzívnenie prác na likvidácii existujúcich kalamít.
V spoločnosti prestávajú podľa predsedu SLK Igora Viszlaia platiť základné princípy starostlivosti o lesy a vykonávanie ochrany lesov. "Nevážime si zdravé zelené lesy! Pod rúškom ochrany prírody nechávame odumierať rozsiahle komplexy lesov, dokonca aj v horských a vysokohorských lokalitách, ktoré sú so svojou predispozíciou veľmi zraniteľné," podotkol.
Rozhodnutia orgánov ochrany prírody považuje za šablónovité. Tvrdí, že nezohľadňujú súvislosti vo vzťahu zelený les, voda, pôda, klíma, geologické podložie, sklon, bionómia škodcov a riziko ich premnoženia. "Na Slovensku vytvárame model ochrany prírody, ktorý v konečnom dôsledku likviduje naše najcennejšie prírodné dedičstvo. Príroda nám potom vystavuje veľmi drahé účty za rozhodovanie úradníkov od zeleného stola," skonštatoval Viszlai.
Ak má byť Slovensko úspešné v spracovávaní kalamít, potrebuje odbornosť, rýchlosť a dôslednosť pri vykonávaní opatrení ochrany lesa. Podcenením niektorej z týchto zásad vznikajú podľa lesníckej komory veľké ekologické škody v prírodnom prostredí a obrovské ekonomické a ekologické škody z dôvodu znehodnocovania dreva, lesného ekosystému a aj na vodnom režime krajiny.
Vyjadrenie Tarabu na druhej strane →