Čo sa deje s lakom auta
Vysoké teploty môžu urýchliť oxidáciu laku a spôsobovať jeho predčasné starnutie hlavne vtedy, ak auto parkujeme vonku. Navyše vo vzduchu je viac prachu, peľu a iných nečistôt - v ostatnom období aj púštny piesok zo Sahary. To sú všetko abrazívne častice, ktoré poškodzujú hornú vrstvu laku. Ten najskôr zmatnie a neskôr farba stráca sýtosť a vybledne. Voskovanie vytvára hladký povrch, na ktorom sa nečistoty a voda menej zachytávajú.
To znamená, že auto sa bude ľahšie čistiť a bude menej náchylné na poškodenie. Vosky tvoria aj bariéru pred UV žiarením a mechanickú bariéru pred prachom. Vyskúšali sme vosky v spreji, ktorých výhodou oproti tvrdým je, že sa s nimi ľahko pracuje, prinášajú veľmi pekné výsledky a prácu s nimi zvládne každý. Nezabudnite, že voskovať sa nemá na priamom svetle.
Zistili sme, prečo je autoservis taký drahý
Aké vosky v spreji poznáme
Výrobcovia voskov v spreji označujú svoje výrobky ako keramické alebo silikátové. Keramické obsahujú keramické nanočastice, často oxidu kremičitého, ktoré vytvárajú pevný ochranný povlak na povrchu auta. Silikátové obsahujú silikáty, čo sú minerálne látky tiež na báze oxidu kremičitého, často kombinované s inými prvkami na zlepšenie ochranných vlastností. Dá sa povedať, že chemicky medzi nimi nebude v základnej zložke rozdiel.
A prečo sa niektoré vosky označujú ako nano? Nanočastice sú extrémne malé častice, ktoré majú veľkosť v rozmedzí od 1 do 100 nanometrov. Jeden nanometer je jedna miliardtina metra. Tieto častice sú také malé, že majú unikátne fyzikálne vlastnosti, ktoré sa odlišujú od vlastností väčších materiálov rovnakého chemického zloženia. Dá sa povedať, že vosky s označením nanotechnológia majú nejakú výhodu? V teste sa to priamo nedokázalo.
Ako sme testovali
Základom testu vosku je určiť dlhodobý ochranný účinok. Karosériu testovacieho vozidla sme lepiacimi páskami rozdelili na desať políčok, pre každý vosk jedno. Vosk sme aplikovali podľa návodu na použitie, po jeho zaschnutí sme desaťkrát prešli po kapote umývacím zariadením s hmotnosťou 1,5 kilogramu. Umývalo sa päťkrát šampónom a päťkrát odstraňovačom hmyzu. Po umývaniach by voda mala stále jemne stekať.
Existuje na to aj testovacie zariadenie, ktoré meria kontaktný uhol, ktorý kvapka vody uvoľnená zariadením zaujme na povrchu laku. Čím je hodnota uhla vyššia, tým je účinok vosku hydrofóbnejší, teda vodoodpudivejší. Stupeň lesku sme určili pomocou prístroja na meranie úrovne lesku. Kontrolovala sa aj znášanlivosť s plastmi. Náš test ukázal, ako rozdielna je realita a reklamné sľuby. Pretože len jeden produkt dosahoval všetky propagované vlastnosti.
Výsledky testu
Vosk v spreji Dr. Wack A1 High End Spray Wax sa ľahko dávkuje, po 10 skúšobných umytiach vykazuje merateľný ochranný účinok, zvyšuje lesk a osviežuje farbu laku. Hoci nepropaguje použitie na plastoch, na rozdiel od konkurentov na nich nezanecháva žiadne stopy v podobe prasklín. Keramický sprej Sonax skončil druhý, lebo nemal merateľné zvýšenie úrovne lesku a nebolo po ňom vidieť osvieženie farieb. Nasleduje výrobok Rotweis, ktorý má pekné výsledky, ale škodí plastom.