Epidémiu ministerstvo vyhlásilo niekoľko dní po tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že do Pásma Gazy pošle milión kusov vakcín proti detskej obrne. WHO reagovala na výsledky laboratórnych testov odpadových vôd, ktoré v Pásme Gazy odhalili vírus v šiestich zo siedmich skúmaných vzoriek. Doposiaľ sa ochorenie na detskú obrnu u ľudí nepotvrdilo.
"Opakovane pozorujeme, že detskej obrne sa darí na miestach postihnutých konfliktom a nestabilitou," pripomenul v piatok generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus a upozornil na vypuknutie lokálnych epidémií v Sýrii a Somálsku.
Na situáciu reagovala aj izraelská armáda, ktorá už skôr uviedla, že svojich vojakov v Gaze začne očkovať proti obrne. Hovorca OSN v Ženeve Rolando Gómez v utorok pripomenul, že Izrael má "ako okupačná mocnosť zodpovednosť za to, aby sa pomoc dostala k tým, ktorí ju v Gaze potrebujú, a aby vytvoril prostredie umožňujúce pôsobenie OSN a jej partnerov."
Vírus detskej obrny je vysoko nákazlivý. Postihuje nervový systém a môže spôsobiť paralýzu. Vďaka masovej očkovacej kampani klesol celosvetový výskyt detskej obrny od roku 1988 o 99 percent. WHO sa v súčasnosti usiluje o úplné vyhladenie tohto patogénu podobne ako pri víruse pravých kiahní.