Oznámilo to v utorok ruské ministerstvo obrany. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters. Manévre majú zahŕňať vyše 300 bojových cvičení vrátane nácviku použitia protilietadlových rakiet, delostrelectva či protiponorkových zbraní.
"Jednotky a formácie ruského námorníctva začali vykonávať plánované cvičenia v operačných zónach Severnej, Tichomorskej a Baltskej flotily, ako aj v oblasti, ktorú má na starosť Kaspická flotila," uviedlo ministerstvo.
"Hlavným cieľom manévrov je preveriť činnosť vojenských orgánov námorníctva na všetkých úrovniach, ako aj pripravenosť posádok lodí, jednotiek námorného letectva a pobrežných síl ruského námorníctva," dodalo.
Do bojového výcviku sa podľa rezortu obrany zapojí približne 300 lodí a člnov, ponoriek a ďalších plavidiel, ako aj približne 50 lietadiel a viac než 200 jednotiek vojenskej a špeciálnej techniky. Jedinou formáciou ruského námorníctva, ktorá sa na manévroch nezúčastní, je ruská Čiernomorská flotila.
Od napadnutia Ukrajiny vo februári 2022 uskutočnilo Rusko množstvo vojenských cvičení - či už samostatne alebo aj s inými krajinami vrátane Číny alebo Južnej Afriky. Za ostatné dva mesiace vykonala Moskva aj sériu manévrov s mobilnými odpaľovacími zariadeniami jadrových rakiet či s nasadením taktických jadrových zbraní. Zintenzívnila tiež vojenské cvičenia so svojim spojencom a susedom Bieloruskom.