Čína v posledných rokoch zintenzívnila vojenský a politický tlak na Taiwan, ktorý Peking považuje za súčasť svojho územia a udržiava takmer každodennú vojenskú prítomnosť rozmiestnením vojnových lodí, stíhačiek a bezpilotných lietadiel v okolí ostrova.
Hoci má Taiwan oficiálne len 12 diplomatických spojencov, posilnil partnerstvá s demokratickými krajinami na celom svete, najmä so Spojenými štátmi, ktoré sú jeho najväčším dodávateľom zbraní, píše AFP.
Laj na summite vyzdvihol 49 zástupcov z 23 krajín a Európskeho parlamentu za to, že sa vydali na cestu do Tchaj-peja, a povedal, že táto delegácia dokazuje dôležitosť a podporu, ktorú majú rôzne krajiny pre Taiwan. "Posielajú demokratickým partnerom na celom svete dôležitý odkaz: demokracia si vyžaduje jednotu a ochranu," povedal.
Jednou z europoslankýň, ktorá sa na zasadnutí Medziparlamentnej aliancie pre Čínu zúčastnila, bola aj Miriam Lexmann (Kresťanskodemokratické hnutie, Európska ľudová strana). Podľa jej slov podpora inovácií európskych a slovenských firiem, ako aj spolupráca s demokratickými spojencami, a nie financovanie projektov totalitných režimov, sú kľúčom k prosperite regiónov aj ekonomickej bezpečnosti.