Ako informuje portál The Sun, vedci z Národného potravinového inštitútu DTU a Univerzity v Kodani teraz tvrdia, že prišli na to, prečo môže byť vláknina tak prospešná pre naše zdravie.
V centre tohto procesu je esenciálna aminokyselina nazývaná tryptofán, ktorá sa nachádza v potravinách ako morčacie mäso, syr a vajcia. Keď sa tryptofán dostane do nášho čreva, baktérie ho premenia na rôzne zlúčeniny. Tieto baktérie súťažia o využitie aminokyseliny a premieňajú ju na látky, ktoré môžu byť buď škodlivé, alebo prospešné pre naše zdravie.
Výskum publikovaný v časopise Nature Microbiology odhalil, že konzumácia veľkého množstva vlákniny môže pomôcť črevným baktériám premieňať tryptofán na zdravé látky. Ak však nebudeme konzumovať vlákninu, tryptofán môže byť premenený na škodlivé zlúčeniny črevnými baktériami.
“Tieto výsledky zdôrazňujú, že naše stravovacie návyky významne ovplyvňujú správanie črevných baktérií, čím vytvárajú jemnú rovnováhu medzi aktivitami podporujúcimi zdravie a tými, ktoré sú spojené s chorobami,“ povedala profesorka Tine Rask Licht z Národného potravinového inštitútu DTU.
»»» Pokračovanie článku si prečítate na ďalšej strane! »»»