Výskumníci vykonali sériu experimentov na myšiach, aby objasnili proces nazývaný cross-feeding. Keď konzumujeme vlákninu, určité baktérie ju rozkladajú na jednoduché cukry. Tieto cukry sa stávajú potravou pre iné baktérie, vrátane tých, ktoré by inak premieňali tryptofán na indol. Keďže sú príliš zaneprázdnené rozkladaním cukrov pochádzajúcich z vlákniny, tieto baktérie produkujú menej indolu, čím zanechávajú viac tryptofánu pre iné baktérie, ktoré ju premenia na prospešné zlúčeniny.
Anurag Kumar Sinha, ďalší vedec zapojený do štúdie, povedal: “Baktéria B. thetaiotaomicron, ktorá degraduje vlákninu v čreve, pomáha rozkladať vlákniny na jednoduché cukry, ktoré E. coli uprednostňuje pred tryptofánom na rast. Cukrové zložky z vlákniny zabránia E. coli premeniť tryptofán na indol, čím umožnia C. sporogenes využiť tryptofán na produkciu zdravých zlúčenín.“
Vláknina sa už dlho považuje za podporovateľa zdravých baktérií v črevách. Výskumníci však tvrdia, že ich štúdia ukázala, že vláknina môže nielen pomôcť modifikovať druhy baktérií v črevách, ale môže tiež ovplyvniť správanie črevných baktérií spôsobom, ktorý podporuje zdravie.