S odvolaním sa na server hvg.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti. "EK je v kontakte s maďarskými úradmi, aby sa dozvedela podrobnosti tohto prípadu," reagovala v utorok na otázku týdenníka Politico hovorkyňa EK pre vnútorné záležitosti, migráciu a vnútornú bezpečnosť Anitta Hipperová. Podľa jej slov chce EK najmä objasniť, na čo sa tieto pravidlá vzťahujú a či sa týkajú nariadení EÚ.
Pripomenula, že pre EÚ je Rusko bezpečnostnou hrozbou a členské štáty to musia brať do úvahy najmä v súvislosti s bezpečnosťou schengenského priestoru.
"V tomto smere má aj Maďarsko povinnosti, pretože podmienky vstupu musia byť vždy prispôsobené požiadavkám kódexu schengenskej hraničnej kontroly," podčiarkla hovorkyňa.
Predseda frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente Manfred Weber vyjadril v tejto súvislosti obavy, že zákon schválený maďarskou vládou môže otvoriť cestu ruským špiónom do EÚ.
Weber v liste predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi vyzval lídrov EÚ, aby sa touto otázkou zaoberali na nadchádzajúcom summite v októbri. Vyjadril obavy, že nový zrýchlený vízový systém Maďarska umožňuje občanom ôsmich krajín vrátane Ruska a Bieloruska vstup bez previerky národnej bezpečnosti.