Je výsledkom intenzívnej spolupráce SSM s Umelecko-priemyselným múzeom v Budapešti a vyústením dlhodobých snáh autora a historika Filipa Glocka priniesť výnimočné a atraktívne diela späť do mesta, v ktorom zlatník žil a tvoril. TASR o tom informovala manažérka múzea Dana Kurtíková.
Libay patrí k významným osobnostiam Banskej Bystrice. Počas svojej zlatníckej kariéry bol majstrom, cechmajstrom, vychoval budúcich zlatníkov a svoju prajnosť prezentoval i v sociálnej oblasti. Svojim dielom úspešne dokazoval nenahraditeľnosť a jedinečnosť ručnej zlatníckej práce aj v období, keď v súťaži s lacnejšou strojovou výrobou už postupne strácala svoje pozície.
"Jeho práce svedčia o poctivej remeselnej príprave, sú dokladom jeho zručnosti, zlatníckeho majstrovstva, ale i schopnosti umeleckého pozorovania. Aj jeho zásluhou sa dostala Banská Bystrica do širšieho európskeho povedomia. Jeho výnimočné diela, ktoré budú prezentované na výstave, sú inšpirované prírodou - roháče, kobylky, muchy a pripomínajú jemnou technikou filigránu krehké japonské umelecké diela," konštatoval kurátor výstavy Glocko.