Alarmujúca situácia sa dokonca začína zhoršovať a reálne hrozí, že ak nedôjde k relevantným krokom, o desať rokov môže skončiť bez obvoďáka až 2,5 milióna Slovákov. Aké riešenia ponúka ministerstvo zdravotníctva? Na Slovensku chýba minimálne 470 praktických lekárov pre dospelých.
Šéf Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božík upozorňuje, že v ich prípade je to ešte kritickejšie ako u pediatrov. „Čo je horšie, máme už viac ako 280-tisíc občanov Slovenskej republiky, ktorí nemajú svojho všeobecného lekára. To znamená, že tá situácia je dnes na úrovni zhruba piatich percent populácie občanov štátu a tento stav sa zhoršuje,“ informoval na pondelkovej tlačovke. Ak sa nič nezmení, hrozí, že o desať rokov môže skončiť bez obvoďáka až 2,5 milióna ľudí, čo by bola priam pohroma pre zdravotnícky systém.
V hodine dvanástej
Podľa Božíka u nás nemajú mladí lekári dostatočne motivujúce podmienky a množstvo doktorov ordinuje namiesto toho, aby odišlo do penzie. Podotýka, že potom nemajú takú vysokú mieru vitality, aby mohli zvyšovať počet pacientov, ktorý z roka na rok narastá. „Stáva sa to, že nám zanikajú ambulancie pre dospelých predovšetkým v obciach s tým, že potom pacienti sa snažia nájsť miesto u všeobecného lekára v okolitých mestách, kde je takisto už veľký problém,“ priblížil.
Tí, ktorí prišli o doktora, následne nemôžu ísť na preventívnu prehliadku, alebo svoje zdravotné ťažkosti riešia inak - napríklad návštevou urgentu v nemocnici či volaním sanitky. Nedostatok lekárov sa prejavuje aj „vykrádaním“ personálu.
Podľa Božíka existujú prípady, keď kraj motivoval lekára, aby opustil prácu v nemocnici a šiel robiť do ambulancie. Oddelenie, z ktorého odišiel, však potom museli uzatvoriť: „To znamená, že dochádza ku kanibalizácii medzi zariadeniami.“
Čítajte ďalej →