Ministerstvo reaguje
Rezort zdravotníctva si uvedomuje, že situácia nie je priaznivá. Problém vraj rieši a postupne prijíma opatrenia. „Hlavné odborníčky ministerstva v týchto odboroch na polročnej báze navštevujú lekárske fakulty na Slovensku, kde diskutujú priamo so študentmi. Samotný mechanizmus príspevkov zo strany viacerých subjektov totiž nie je postačujúci, pokiaľ sa nepodarí získať nových mladých lekárov,“ vysvetľujú.
Dôležitou súčasťou opatrení je podľa ministerstva upravený rezidentský program, keď medici majú šancu byť počas štúdia zamestnaní v ambulanciách. Pripomínajú, že všeobecní lekári môžu žiadať o financie z plánu obnovy v regiónoch, kde sú najviac potrební. ZMOS však argumentuje, že schéma je nedostatočná a lekári preberajú riziko, že budú musieť dotácie vracať, pokiaľ nedokážu zabezpečiť dostatočný počet pacientov.
Aktuálny stav spôsobuje vrásky na čele aj Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). „Lekári, ktorí ešte pracujú, majú vysoký vek. Mnohí sú už takí vyčerpaní, že končia svoju prax, aj keď nemajú za seba náhradu, tento stav je evidentný najmä v odľahlých regiónoch. Pacienti tak ostávajú bez všeobecného lekára a sú preto nútení za novým lekárom dochádzať desiatky kilometrov. Aktuálny stav je alarmujúci o to viac, že 41 percent všeobecných lekárov pre dospelých a 47 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast je v dôchodkovom veku,“ poznamenali v správe zo začiatku júla.