Je to výsledok nečinnosti vlád
Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov SR
Na tento problém sme upozorňovali už desať až pätnásť rokov. Je to výsledok nečinnosti vlád z predchádzajúceho obdobia. Lekárov nenaklonujeme ani za rok, ani za dva. Minimálne vyškolenie jedného doktora trvá 7 - 10 rokov, to znamená, že situácia sa nezmení lusknutím prsta. Treba nastaviť všetky zmeny tak, aby to bolo atraktívne pre mladých ľudí. Pokiaľ toto povolanie nebude spoločensky uplatniteľné a finančne ohodnotené, tak určite žiadna matka nebude chcieť, aby jej dieťa išlo študovať medicínu. Pokiaľ dlhodobo nenastavíme progresívne zmeny v prospech ambulantných poskytovateľov, nikto sa do tejto práce nebude hrnúť. Krátkodobý cieľ je nastaviť obyvateľstvo na to, že zdravotná starostlivosť sa bude stávať menej dostupnou, ako je. V súčasnosti je stále najdostupnejšia v porovnaní s ostatnými vyspelými krajinami. Ak si to chceme zachovať, musíme pre to niečo spraviť.
Pracoval do 97 rokov
Karol Mika (97), Banská Bystrica, všeobecný lekár pre dospelých
Podľa hovorkyne Banskobystrickej župy Lenky Štepánekovej pán doktor skončil svoju prax akurát k včerajšiemu dňu. Išiel tak na zaslúžený odpočinok. Kedy a či ho vôbec niekto nahradí, zatiaľ známe nie je. Skúseného odborníka sme v Banskej Bystrici navštívili pred rokom. V tej dobe nám porozprával, že sa celkovo stará o osemsto pacientov a denne prijme zhruba tridsiatku z nich, pričom za ním chodia pracujúci dokonca až z ďalekej Bratislavy. Roboty mal teda ako na kostole, práca ho však bavila a napĺňala. „Nie je nič krajšie pre lekára ako krásny happyend, teda keď pacientovi pomôžete, aby sa vyliečil. Je to pocit na nezaplatenie,“ vravel vtedy.
V ordinácii bola do 94 rokov
Mária Slugeňová (94), Levoča, pediatrička
Ešte donedávna naplno zarezávala. Pracovala päťkrát do týždňa, pričom denne šesť hodín ordinovala a následne dve hodiny vybavovala administratívu. Pre pani Máriu boli pacienti to najdôležitejšie a obetovala im celý život. Podľa našich informácií sa jej syn v októbri minulého roka už nedokázal pozerať na jej pracovné nasadenie. Ambulanciu zavrel, celú agendu odovzdal VÚC a maminu presťahoval k sebe do Bratislavy. Dodnes nie je za obetavú pani doktorku v Levoči nástupca. Nový Čas ju navštívil pred piatimi rokmi. Vtedy sa posťažovala na dobu moderných technológií: „Na pacienta máme čoraz menej času, lebo agendy a administratívy je čoraz viac.“