"Množstvo tekutín, ktoré organizmus potrebuje, je individuálne. Závisí napríklad od veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, ale aj od telesnej aktivity, zloženia a množstva stravy, teploty ovzdušia či zdravotného stavu. (...) Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až tri litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia," uviedli.
Ideálne je počas horúčav piť vodu doplnenú o minerálne vody. Nápoje by mali byť skôr vlažné, nie ľadové. "Obmedzte nápoje s obsahom chinínu, kávu i alkohol, ktoré vám smäd neznížia a naviac podporia vylučovanie vody z organizmu," apelovali odborníci. Malým deťom treba tekutiny ponúkať, pretože majú nedokonale vyvinutý mechanizmus pocitu smädu.
Vysoké teploty môžu vo štvrtok potrápiť najmä juh Slovenska. Meteorológovia vydali pre takmer celý Nitriansky kraj a viaceré okresy v Banskobystrickom, Trnavskom a Bratislavskom kraji výstrahu prvého stupňa. V daných lokalitách môže teplota miestami dosiahnuť až 34 stupňov Celzia.