Informuje o tom spravodajca TASR. Zákon je navrhnutý tak, aby zabezpečil dôveryhodnosť umelej inteligencie vyvinutej a používanej v EÚ so zárukami na ochranu základných práv ľudí. Cieľom je vytvoriť harmonizovaný vnútorný trh s umelou inteligenciou v EÚ, podporiť zavádzanie tejto technológie a vytvoriť priaznivé prostredie pre inovácie a investície.
Táto legislatíva zahŕňa pokrokovú definíciu umelej inteligencie založenú na prístupe orientovanom na bezpečnosť výrobkov a riziko v EÚ.
Do kategórie minimálneho rizika patrí väčšina systémov umelej inteligencie. Osobitné riziko transparentnosti znamená, že systémy ako chatboty musia používateľom jasne oznámiť, že (používatelia) komunikujú so strojom. Obsah vytvorený umelou inteligenciou vrátane tzv. deepfakes musí byť takto označený a používatelia musia byť informovaní o používaní systémov biometrickej kategorizácie alebo rozpoznávania emócií.
Systémy umelej inteligencie identifikované ako vysokorizikové budú musieť spĺňať prísne požiadavky. Vzťahuje sa to na systémy na zmiernenie rizika, vysokú kvalitu súborov údajov, záznamy o činnosti, podrobnú dokumentáciu, jasnú informácie pre používateľov, ľudský dohľad a vysokú úroveň spoľahlivosti, presnosti a kybernetickej bezpečnosti.