Z rozsiahlej štúdie uverejnenej v časopise Lancet vyplýva, že v prípade ôsmich z tridsiatich štyroch druhov rakoviny sa miera výskytu zvyšuje s každou novou generáciou narodenou od roku 1920. Miera výskytu rakoviny pankreasu, obličiek a tenkého čreva bola u mužov a žien narodených v roku 1990 dva- až trikrát vyššia ako u mužov a žien narodených v roku 1955.
V štúdii vedci z amerického Národného centra pre zdravotnú štatistiku vyhodnotili zdravotné údaje 23 654 000 pacientov, ktorým bolo diagnostikovaných tridsaťštyri typov rakoviny za obdobie od 1. januára 2000 do 31. decembra 2019. Zistili, že pri každom type rakoviny sa miera výskytu u mileniálov pohybovala od 12 % v prípade rakoviny vaječníkov až po 169 % v prípade rakoviny maternice, čo je viac ako v skupine, ktorá týmto ochorením trpela najmenej. Čo boli v podstate najstaršie ročníky z obdobia druhej svetovej vojny a po nej.
"Nárast výskytu rakoviny v tejto mladšej skupine poukazuje na generačné posuny v riziku vzniku rakoviny a často slúži ako včasný indikátor budúceho zaťaženia rakovinou v danej krajine," hovorí hlavný autor výskumu Ahmedin Jemal.
Hoci výskum neskúmal, prečo je to tak, odborníci poukazujú na zhoršujúci sa stav životného prostredia. Strava je plná pesticídov a plastov a za posledných 40 rokov sa zhoršila aj kvalita ovzdušia, vody a ďalších zdrojov. Narastá aj doprava, hluk a stresory spôsobené hektickým životným štýlom vrátane narušeného spánku a nadmerného používania technológií.