Ako informuje britský portál Mirror, V Deir Elbahari pri Luxore, v mieste starovekých Téb, bola v roku 1935 počas archeologickej expedície vykopaná hrobka Senmuta, architekta a dozorcu kráľovských prác, ktorý bol údajne aj milencom slávnej kráľovnej Hatšepsut. Pod Senmutovou hrobkou však našli aj drevenú truhlu obsahujúcu múmiu staršej ženy s čiernou parochňou a dvomi skarabeovými prsteňmi zo striebra a zlata. Čo však archeológov na nej najviac zaujalo, bol jej výraz s otvorenými ústami, akoby zablokovanými v kriku. Vedci sa jej práve preto dali meno „Kričiacia žena".
Egypskí výskumníci prednedávnom použili najpokročilejšie vedecké techniky na skúmanie Kričiacej ženy, aby sa dozvedeli viac o jej živote a smrti. "Ukázalo sa, že bola nabalzamovaná drahými, dovážanými balzamovacími materiálmi," povedal profesor Sahar Saleem z Káhirskej univerzity.
Výskum uskutočnený 89 rokov po objavení múmie ukazuje, že žena bola odkrytá, ležiaca na chrbte s natiahnutými nohami a prekríženými rukami nad slabinami. Chýbalo jej niekoľko zubov, ktoré pravdepodobne stratila ešte pred smrťou, čo dokazuje resorpcia kostí, ktorá nastáva, keď zub vypadne a lôžko sa začne hojiť. Iné zuby boli zlomené alebo vykazovali známky opotrebovania.
"Zuby, ktoré vypadli počas života, mohli byť vytrhnuté. Stomatológia vznikla v starovekom Egypte, pričom Hesy Re bol prvým zaznamenaným lekárom a zubárom na svete," pokračoval profesor Saleem. Tím okrem toho zistil, že múmia bola stále vo veľmi dobrom stave, aj 2 500 rokov po jej smrti.