Polícia prípad vyšetruje. Vedenie mesta avizovalo, že vznesie obvinenia a incident označilo za "neúctivý". DPA pripomína, že sochu natreli vandali červenou farbou už aj začiatkom júla.
Vandalizmus v priamom prenose: Nahnevaný muž zaútočil na stojaci vlak v ruskej Tule
V nedeľu uplynulo presne 80 rokov od chvíle, keď Annu Frankovú a jej rodinu zatkli 4. augusta 1944 v ich úkryte Amsterdame a deportovali do koncentračného tábora. Holandská polícia informovala, že okrem iného preveruje, či medzi najnovším prejavom vandalizmu a zmieneným výročím existuje súvislosť.
Nadácia Anny Frankovej na incident reagovala so zhrozením, pričom avizovala, že má v pláne vzniesť príslušné obvinenia. Zmienená socha sa nachádza pred domom na juhu Amsterdamu, v ktorom Frankovci kedysi bývali.
Frankovci utiekli z Nemecka do Holandska v 30. rokoch 20. storočia, aby sa vyhli prenasledovaniu židov nacistickým režimom Adolfa Hitlera. Po nacistickej okupácii Holandska počas druhej svetovej vojny sa vyše dva roky ukrývali v tajnej prístavbe domu pri kanáli, kde si Anna písala denník, ktorý neskôr vyšiel knižne a stal sa jedným z najznámejších aj najrealistickejších opisov holokaustu.
Annina mama zomrela začiatkom januára 1945. Anna a jej sestra Margot zomreli na týfus v tábore Bergen–Belsene v marci 1945, len niekoľko týždňov pred jeho oslobodením. Koncentračné tábory prežil len Annin otec Otto Heinrich Frank, ktorý po vojne zabezpečil vydanie dcérinho denníka a založil aj Nadáciu Anny Frankovej.