Najprv si myslel, že je to skala, no keď sa poriadne pozrel, zistil, že ide o niečo iné. „V nezistenom čase po prechode frontu bola z objektu obitá horná, zo zeme vytŕčajúca časť, pretože prekážala pluhu pri orbe, no keďže zvyšok objektu ostal pod úrovňou terénu, zabudlo sa naň,“ prezradil Matúš Sládok z pamiatkového úradu.
V mieste nálezu a v jeho blízkom okolí vykonali prieskum detektorom kovov s negatívnym výsledkom. „To naznačuje, že hniezdo nebolo aktívne využité pri obrane proti postupujúcej sovietskej a rumunskej armáde,“ doplnil Sládok.
Je ich viac?
Podľa Sládka sú objekty tohto typu známe pod názvami Kugelstand a Kugelbunker. „Majú tvar zrezanej gule alebo gule s vyčnievajúcim vstupom v tvare valca alebo lievika. Vyrábali sa aj na území Slovenska v závere roku 1944 až do prechodu frontu krátko pred koncom vojny odlievaním betónu do drevených, opakovane použiteľných foriem, v ktorých bola vložená zviazaná armatúra zo železných prútov. Oba základné tvary sa zhotovovali vo viacerých variantoch,“ dodal s tým, že objekty slúžili ako kryty a palebné miesta pre pechotu, najčastejšie pre guľometníkov.