Aké sú riziká krytov
Celoplošné textilné kryty na automobil nesú so sebou pri dlhodobom používaní (napríklad mesiac v dovolenkovom letovisku) aj riziko poškodenia laku, pretože textil síce uchráni lak pred žiarením, ale prach a piesok sa tam dostanú a vietor pohybujúci plachtou poškriabe povrch. Ak kryt nie je správne upevnený alebo ak je v kontakte s nečistotami, môže trenie medzi krytom a karosériou auta spôsobiť odreniny a škrabance na laku.
Väčším problémom môže byť vlhkosť. Tá môže preniknúť pod kryt, čo môže viesť k vzniku plesní alebo korózie, najmä ak kryt neumožňuje dobrú ventiláciu. To môže byť problematické najmä vtedy, ak auto stojí dlhší čas na jednom mieste. Preto odporúčame dať kryt pravidelne dolu, vyprášiť, interiér auta vyvetrať a opäť pripevniť tak, aby sa kryt nepohyboval.
Čo so svetlometmi?
UV žiarenie môže spôsobiť zoxidovanie plastových aj sklených krytov svetlometov, čo vedie k zmatneniu, zožltnutiu a zníženiu svetelnej účinnosti. To môže zhoršiť viditeľnosť počas nočnej jazdy. Na svetlomety aplikujte ochranný náter, ktorý obsahuje UV blokátory. V predaji sú rozličné druhy ochranných náterov (povlakov) na svetlomety. Niektoré chránia vyslovene pred UV žiarením, iné aj pred mechanickým poškriabaním.
Práve v predaji
Nový Auto Bild prináša vstupenku na Veľkú cenu Slovenska na Slovakia Ringu, odhaľuje vzhľad novej Škody Elroq, porovnáva lacné SUV s benzínovým motorom, sprevádza múzeom Lamborghini a jazdí na najmenšom elektre.