Do krajiny sa však budú môcť vrátiť iba s dokumentami, ktoré už vydala diplomatická misia alebo konzulárny úrad pod kontrolou Talibanu. TASR informáciu prevzala z agentúry AP a portálu Voice of America.
Taliban tým ujasnil rozhodnutie z minulého týždňa, v ktorom uviedol, že už viac nebude akceptovať dokumenty a víza zo 14 zastupiteľských úradov, v ktorých pracuje personál vymenovaný bývalou vládou. Ide napríklad o úrady v Londýne, Berlíne alebo Bonne.
Hnutie Taliban prevzalo moc v Afganistane v lete 2021 a štruktúry bývalej vlády sa následne rozpadli. Viacero zastupiteľských úradov Afganistanu v zahraniční však odmietlo spolupracovať s Talibanom a ostali verné bývalej vláde. Tieto úrady odmietajú používať nové symboly, vlajku a názov krajiny.
Ministerstvo zahraničných vecí Talibanu minulý týždeň uviedlo, že bude akceptovať iba dokumenty vydané generálnym konzulátom v Mníchove, veľvyslanectvami v Holandsku, Španielsku, Bulharsku a Česku alebo ostatnými úradmi pod kontrolou Talibanu.
"Žiaľ, Taliban svojím neuváženým a krátkozrakým konaním opakovane spôsobuje problémy afganským utečencom a občanom, ktorí sa zdržiavajú mimo svojej krajiny," uviedli v reakcii šéfovia zastupiteľských úradov verní bývalej vláde.
Vládu Talibanu v Afganistane oficiálne neuznala žiadna krajina, avšak bilaterálne vzťahy s hnutím nadviazali štáty ako Rusko, Čína, Irán a Pakistan, ktoré Talibanu odovzdali kontrolu nad diplomatickými misiami Afganistanu.