Maďarsko od začiatku júla na rotačnom princípe na pol roka predsedá Rade EÚ. Orbán začiatkom júla v krátkom slede navštívil Ukrajinu, Rusko, Čínu a Spojené štáty, pričom tieto zahraničné cesty označil za "mierové misie".
Lídri EÚ odsúdili Orbánove cesty s tým, že nekonal v mene európskej dvadsaťsedmičky, ale len za Maďarsko. Niekoľko členských štátov zároveň avizovalo bojkot neformálnych stretnutí rady, ktoré hostí Maďarsko.
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell pred dvoma týždňami oznámil, že neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ plánované na koniec augusta sa pre Orbánove kroky presunie z Budapešti do Bruselu.
Schallenberg vo vyjadrení pre rakúsku tlačovú agentúru APA varoval, že takýto krok s najväčšou pravdepodobnosťou prospeje iba samotnému Orbánovi.
Rakúsky minister taktiež uviedol, že Borellove rozhodnutie berie na vedomie, avšak tvrdí, že väčšina ministrov zahraničných vecí EÚ bola proti. Schallenberg si myslí, že o Orbánových "egotripoch" je dôležité mlčať, a že príliš veľká pozornosť zveličuje jeho vplyv, ktorý má ako líder stredne veľkej krajiny.
Schallenberg zdôraznil, že Maďarsko sa podieľa na mnohých rozhodnutiach EÚ, a že Orbán bude v konečnom dôsledku dodržiavať pravidlá, pretože ich nedodržanie by malo za následok "úplne neúspešné predsedníctvo v Rade EÚ."