Bielik film, ktorý podáva svedectvo nerovného zápasu slovenských partizánov proti nemeckej garnitúre, nakrúcal v prvých povojnových rokoch (1946 - 1947). "A v roku 1948 sa premiéroval, už v novom režime. Slovenské národné povstanie je vo filme zaznamenané veľmi bezprostredne, živo a živelne," uviedla pre TASR filmová historička, kritička a kurátorka Petra Hanáková.
Slávny režisér, ktorý bol zakladateľskou osobnosťou slovenskej kinematografie, ho nakrútil podľa vlastnej poviedky. Bielik bol účastníkom vojny a povstania, rodák z Banskej Bystrice mal v čase SNP 33 rokov. "Vo filme použil aj autentické filmové materiály, keďže sám sa Povstania zúčastnil, videl ho z blízka. Hoci väčšina materiálu, ktorý jeho skupina 'frontových filmárov' v Povstaní nakrútila bola zhabaná, či sa počas vojny znehodnotila, čosi sa zachovalo," približuje Hanáková kultovú snímku Vlčie diery.
100 ročny hrdina SNP Ján Štilla
"Film na pôdoryse skoro antickej drámy ukazuje osud jednej rodiny (vdova Svrčinová a jej štyria synovia, každý odlišného temperamentu i životných motivácií) 'zasiahnutej' Povstaním. Literárnym zdrojom Bielikovho filmu bola jeho vlastná poviedka Udalosti bez mena, ktorú Leopold Lahola a Waldemar Sent prepracovali do podoby scenára," spresňuje filmová historička s tým, že film je však autorsky bielikovský. "Pretože sa tu už otvárajú režisérove fixné témy," vysvetľuje Hanáková. Poznamenáva, že medzi Bielikove "fixné témy" patril individualizmus, vzdorovitosť, chlapáctvo, nasládlosť ženských postáv, či zmysel pre film-atrakciu.