Minister vyhodnotil doručený podnet obhajcu ako opodstatnený a 7. augusta podal dovolanie v trestnej veci odsúdeného. „Podľa ministrovho názoru boli pri zisťovaní skutkového stavu závažným spôsobom porušené ustanovenia, ktorými sa má zabezpečiť objasnenie veci, respektíve právoplatné rozhodnutie vychádza zo skutkového stavu, ktorý bol na základe vykonaných dôkazov v podstatných okolnostiach nesprávne zistený. Čo mohlo mať za následok porušenie práva na spravodlivé súdne konanie,“ vysvetlilo dôvody tlačové oddelenie rezortu spravodlivosti.
Susko zároveň rozhodol o prerušení výkonu rozsudku Najvyššieho súdu dovtedy, kým o dovolaní nerozhodne súd. „Dovolanie, ako aj prerušenie či odloženie výkonu rozhodnutia sú štandardné inštitúty nášho právneho poriadku, ktoré sa opakovane využívajú v doterajšej rozhodovacej činnosti rezortu spravodlivosti,“ doplnil jeho rezort. Magál je presvedčený, že v dovolacom konaní budú úspešní.
Reakcia Fica
Mária Kolíková zo SaS označila konanie Suska za bezprecedentný zásah do súdnej moci. „Považujem za absolútne nepatričné, aby minister spravodlivosti vstupoval do rozhodnutia súdu o vine páchateľov trestných činov tak, že ich bude prepúšťať bez rozhodnutia súdov na slobodu,“ uviedla.
Premiér Robert Fico, ktorý sa Kováčika odjakživa zastával, si myslí iné: „Minister Susko dnes rozhodol zákonne a spravodlivo a odkazujem pani Kolíkovej zo SaS, nech vráti diplom a 100-tisíc eur štátu.“
Patril medzi vplyvných mužov
Dušana Kováčika zadržali v októbri 2020 pri policajnej akcii Boží mlyn, odvtedy bol vo väzení. V minulosti patril medzi najmocnejších mužov štátu. Z funkcie špeciálneho prokurátora mal dohliadať na zákonnosť vyšetrovania korupcie, organizovaného zločinu a závažnej ekonomickej trestnej činnosti. Figuruje aj v ďalšej úplatkárskej afére, rovnako ako v kauze Očistec, o ktorej sa doteraz nezačalo pojednávať.