Lokalita Göbekli Tepe sa radí medzi najstaršie stavby, aké kedy človek vytvoril. Vybudovaná bola zhruba v 10. tisícročí pred naším letopočtom, čím predbehla Stonehenge o viac ako 6 000 rokov. V nálezisku sa nachádza niekoľko kamenných stĺpov a po nedávnej analýze vedci z Edinburskej univerzity v Škótsku dospeli k záveru, že piktogramy vytesané do jedného z nich predstavujú kalendár.
Nachádza sa na ňom symbol V, ktorý predstavoval jeden deň, pričom tím vedcov zistil, že na stĺpe bolo vyrytých 365 rovnakých symbolov. Rytina obsahovala aj 12 lunárnych mesiacov s 11 ďalšími dňami. Stĺp bol rozdelený na dve polovice s radmi symbolov V, a to v hornej časti a menšími symbolmi políčok v dolnej hlavnej časti.
Nález fosílie nového druhu lietajúceho dinosaura.
Tá zobrazuje vtáka držiaceho symbol disku nad škorpiónom. Objav naznačil, že ľudia zaznamenávali dátumy pomocou precesie, teda kolísania v zemskej osi, ktoré ovplyvňuje pohyb súhvezdí po oblohe. Novoobjavený systém merania času naznačuje, že starovekí ľudia mali presné spôsoby uchovávania času 10 000 rokov predtým, ako bol zdokumentovaný v starovekom Grécku v roku 150 pred Kristom.
Ďalším zistením vedcov je, že rytiny zobrazujú zásah kométy, ktorý na 1 200 rokov spôsobil malú dobu ľadovú. To slúžilo ako rozhodujúci moment, ktorý prinútil starovekých ľudí prejsť od lovecko-zberačského spôsobu života k trvalejšiemu osídleniu. „Zdá sa, že obyvatelia Göbekli Tepe boli horlivými pozorovateľmi oblohy, čo sa dá očakávať, keďže ich svet bol zdevastovaný úderom kométy,“ dodal vedúci výskumu Martin Sweatman.