Finanční analytici hovoria, že pred každou dovolenkou, výletom, ale aj bežným dňom voľna (na Slovensku aj v zahraničí) je dobré urobiť si finančný plán a stanoviť si maximálnu sumu, ktorú môžete minúť. K naplánovanej sume však pre istotu pripočítajte rezervu vo výške 20 % na spontánne nápady či nepredvídateľné situácie.
„Ak viete, že potrebnú sumu na dovolenku nemáte alebo nebudete mať k dispozícii, začnite si pravidelne ukladať finančné prostriedky v dostatočnom predstihu. Rozhodne sa kvôli prázdninám nezadlžujte a nesiahajte ani na finančnú rezervu určenú na nečakané výdavky. Mali by sme si uvedomiť, že dovolenka trvá iba niekoľko dní, avšak úver potom splácame niekoľko mesiacov či rokov,“ radí analytička Eva Sadovská.
Zľavové kupóny a zákaznícke karty
Ako konzumenti máme k dispozícii našťastie dosť výhod „Rozumne využívajte zľavové kupóny či zákaznícke karty. Pre obchody s oblečením, obuvou či elektronikou sú v lete typické výpredaje. Dávajte si však pozor na to, aby ste nenakúpili tovar iba preto, že je v zľave a nakupujte iba to, čo naozaj potrebujete. Nezabúdajte, že aj počas leta je kvalita dôležitejšia ako kvantita. V prípade dovoleniek viete ušetriť aj vďaka kúpe first minute či last minute pobytov,“radí ďalej Eva Sadovská.
„Druhý a tretí kvartál roka sú tradične silnejšie obdobia, v ktorom si ľudia žiadajú o spotrebné úvery. Platí to aj v roku 2024. Na druhej strane treba povedať, že nárasty nie sú výrazné (10 % - 15 %). Je to sezónnosťou a potrebami, ktoré ľudia riešia. Nie je to teda čisto o dovolenkách, ľudia si v tomto období berú úvery na rekonštrukcie, zariaďovanie domácnosti, dovolenky aj autá. Je však dôležité poznamenať, že každá banka môže mať svoje vlastné trendy a sezónne zvyklosti v súvislosti s predajom spotrebných úverov,“ približuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.