Stále platí, že radšej úspory ako dlhy. „Dovolenku by ste mali zaplatiť z vybudovaných vlastných úspor. Ak úspory nemáte, určite sa pre ňu nezadlžujte. V prípade finančných suchôt sa dovolenkové spomienky len veľmi ťažko speňažia (na rozdiel od kúpy televízora alebo auta na splátky),“ vysvetľuje Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select. Lenže, ako sa spotrebné úvery dajú regulovať, ak ich máme v rodine viac?
„Domácnosti si vedia urobiť poriadok vo svojich dlhoch formou konsolidácie úverov, čo znamená, že ak mám ako dlžník viacero úverov, viem ich vyplatiť jedným, ktorého úrok vie byť podstatne nižší. Najmä vtedy, ak je nový úver, ktorým vyplácam ostatné poskytnutý z banky, pretože tie dlhodobo patria k tým najlacnejším. Takto sa vieme zbaviť nevýhodných kreditných kariet, nákupov na splátky či nebankových pôžičiek,“ vysvetľuje Matej Dobiš, výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný kompas.
Prečo si berieme úvery v lete
- Rekonštrukcie nehnuteľností, prestavby
- Údržba okolia domu a záhrad
- Kúpa auta
- Výstavba bazéna
- Dovolenky na splátky
Splácanie dovolenky nebankovej spoločnosti
- Úrok: 19 %
- Splátka na 1 rok: 92 eur
- Preplatenie na úrovni: 110 eur
Peniaze si radšej každý mesiac odkladajte
Matej Dobiš, výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný kompas
Medziročný rast spotrebiteľských úverov dosahuje úroveň 8 %, čo je viac ako medián Európskej únie. Za zvýšenými objemami môžu byť aj snahy domácností zaplatiť v prostredí zvýšenej inflácie menej dnes ako viac v budúcnosti. Inak povedané, ak viem, že cena materiálov do budúcna porastie, ako aj cena práce, môže sa javiť logickejšie zaplatiť za rekonštrukciu formou úveru dnes, ako dajme tomu o 3 roky. Zdraženie hypotekárnych úverov spôsobilo, že si domácnosti menej konsolidovali svoje dlhy. To znamená, že ten, kto chcel spotrebiteľský úver vyplatiť hypotekárnym, nemusel dostať v banke zelenú. Objem poskytnutých spotrebiteľských úverov pripisujem zníženému objemu pri hypotekárnych úveroch. Ak by v budúcnosti poklesli úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch, mohol by sa tento trend otočiť. Regulovať pôžičky môžeme tak, že si budeme mesačne peniaze odkladať, pri dlhodobých cieľoch zase investovať.