Konsolidácia zasiahne všetkých veľmi bolestivo. Tvrdí to člen parlamentného výboru pre financie za stranu PS Štefan Kišš. Podľa neho vláda plánuje našetriť peniaze do štátnej kasy spôsobom, ktorý sa občanom nebude páčiť. Chystanému konsolidačnému balíčku, ktorý pripravuje ministerstvo financií, podľa Kišša dominujú tri opatrenia - zásahy do druhého piliera, vyššie zdanenie práce a daň z finančných transakcií. „Už šiestykrát sa chystajú zmeny v druhom dôchodkovom pilieri. Odvod sa zníži zo 4 % na 3 %, opäť sa otvorí druhý pilier pre existujúcich sporiteľov a zmení sa automatický vstup do druhého piliera. Týmto všetkým vláda zoberie peniaze, ktoré si sporíme na dôchodky,“ zdôraznil Kišš.
V 2. pilieri je dnes viac ako 1,8 milióna sporiteľov, aj preto každú zmenu vníma verejnosť veľmi citlivo. Ministerstvo financií sa pre Nový Čas do uzávierky nevyjadrilo, či plánuje pilier otvárať, alebo znižovať odvody. Minister financií Ladislav Kamenický o konsolidácii hovorí od svojho nástupu do funkcie, no jeho balíček je stále zahalený rúškom tajomstva. Zatiaľ predstavil len zdanenie sladených nápojov a tabakových výrobkov, ktoré neprinesú štátnemu dlhu veľké zmeny. Viac by malo byť známe až v septembri.
Nový Čas oslovil rezort práce. Ten tvrdí, že zmeny v dôchodkovom pilieri neeviduje: „Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny žiadne zmeny v 2. pilieri nepripravuje a ani sa na neho nikto s takouto konsolidačnou požiadavkou neobrátil.“ Minister práce Erik Tomáš už raz v apríli vysvetľoval zámery s 2. pilierom. Vtedy premiér Robert Fico povedal, že štát by si mohol nasporené peniaze požičať napríklad na výstavbu diaľnic, samozrejme, s primeraným výnosom. Tomáš takéto úvahy označil za legitímnu tému, ktorá sa tiahne naprieč viacerými vládami.