TASR o tom informuje podľa správy agentúry Tokio. Južné pobrežie Japonska vo štvrtok zasiahli dve silné zemetrasenia s magnitúdou 7.1 stupňa, v dôsledku ktorých utrpelo zranenia osem ľudí. Japonská meteorologická agentúra (JMA) v reakcii vydala odporúčanie, aby boli ľudia ostražití, nevyzvala však na ich evakuáciu.
JMA zdôraznila, že varovanie neznamená, že sa blíži silné zemetrasenie - tzv. "megaotrasy" -, ale že pravdepodobnosť je vyššia než zvyčajne, uviedla stanica BBC.
Kišida mal od piatka do pondelka na programe návštevu Kazachstanu, Uzbekistanu a Mongolska, kde sa plánoval zúčastniť na regionálnom summite.
V súvislosti so zrušením zahraničnej cesty uviedol, že ako predseda vlády má najvyššiu zodpovednosť za krízové riadenie. "Rozhodol som sa, že by som mal zostať v Japonsku aspoň týždeň," povedal novinárom s tým, že spoločnosť sa musí cítiť "veľmi znepokojená" situáciou.
Japonskí meteorológovia vydali prvé odporúčanie v rámci nového systému, ktorý bol vypracovaný po silnom zemetrasení s magnitúdou 9.0 v roku 2011. Tieto otrasy vtedy vyvolali vlnu cunami, pri ktorej zahynulo alebo bolo nezvestných približne 18.500 ľudí, a spôsobili katastrofu v jadrovej elektrárni Fukušima.
Japonsko patrí medzi štáty, ktoré ročne zasiahne najviac zemetrasení. Za rok ich v krajine zaznamenajú približne 1500, čo predstavuje zhruba 18 percent všetkých zaznamenaných zemetrasení na svete. Prevažná väčšina z nich je mierna. V Japonsku však aj silnejšie zemetrasenia zvyčajne spôsobujú iba malé škody vďaka používaniu primeraných stavebných postupov a dodržiavaniu prísnych predpisov.