„Pre kardiovaskulárny systém sú horúčavy náročné a v našich podnebných šírkach na to nie sme zvyknutí,“ potvrdil Ján Postulka, primár oddelenia neinvazívnej kardiológie NÚSCH v Bratislave. Počas páľav by sme sa mali vyhnúť dlhodobému pobytu na priamom slnku azda všetci, no obzvlášť dôležité to je pre kardiologických pacientov. Vysoké teploty môžu viesť k dehydratácii, prehriatiu a ďalším zdravotným problémom, na ktoré sú títo ľudia náchylní. Kardiaci by si mali kontrolovať aj nastavenie klimatizácie, pretože zle zvolené rozdiely poľahky spôsobia výkyvy prirodzených regulátorov telesnej teploty, akými sú cievy a srdce.
„Pre srdcovo-cievny systém predstavujú tieto náhle prechody teplôt výzvu, pretože telo sa snaží udržať stabilnú telesnú teplotu. Pri týchto zmenách dochádza k stiahnutiu ciev a zvýšeniu krvného tlaku, čo môže byť obzvlášť nebezpečné pre ľudí so srdcovo-cievnymi problémami,“ zdôraznil primár Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Ján Postulka.
Preto je dôležité dbať na prevenciu a prijať potrebné opatrenia. Aby ste sa vyhli možným komplikáciám súvisiacim s teplom, prinášame niekoľko užitočných tipov na udržanie zdravia a bezpečnosti počas leta.
Sledujte predpoveď
Pravidelne kontrolujte predpoveď počasia, aby ste mali prehľad o nadchádzajúcich teplotách a mohli sa adekvátne prispôsobiť. Predpoveď vám umožní zistiť, kedy sa očakávajú najvyššie teploty a plánovať svoje aktivity tak, aby ste sa vyhli najhorúcejším častiam dňa.