Konečný účet za pandémiu nie je veru prívetivý. Slovensko si počas nej objednalo viac ako 15 miliónov dávok vakcín. Nákup pre všetky členské štáty EÚ manažovala Európska komisia (EK) na čele s Ursulou von der Leyen. Z 15 miliónov dávok bolo ľuďom podaných 7 miliónov, čo predstavuje iba 47 %.
Bezmála 2 milióny vakcín sme darovali iným krajinám a do konca roka 2023 exspirovalo 4,8 milióna dávok. Účet za nákup vakcín aj s likvidáciou exspirovaných dávok predstavuje sumu viac ako 340 miliónov eur. To sú čísla z auditu Najvyššieho kontrolného úradu, podľa ktorého je situácia podobná aj v iných členských štátoch.
„Zmluva na dodanie vakcín, uzatvorená centrálne Európskou komisiou, bola výlučne výhodná len pre jednu zmluvnú stranu, a to súkromnú firmu. Ide o ukážkový prípad nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami a o názorný príklad plytvania financiami,“ konštatoval šéf NKÚ Ľubomír Andrassy. Podľa úradu pochybilo vtedajšie vedenie nášho zdravotníckeho rezortu, problematický tiež bol postup šéfky EK.
Nadhodnotili počty vakcín
Kontrolóri zistili, že naši úradníci neboli na rokovanie o zmluve pripravení. Ministerstvo zdravotníctva podľa nich nedisponovalo právnym znalcom na belgické právo, podľa ktorého sa táto zmluva na úrovni EK uzatvárala. „Kontrolóri tak nezískali uistenie, či úradníci rezortu pod výrazným časovým tlakom dostatočne rozumeli zmluvným podmienkam. Minister zdravotníctva zastupoval Slovensko pri uzatváraní medzinárodných zmlúv bez rozhodnutia vlády, čo bolo v rozpore s národným pandemickým plánom i ústavou,“ píše sa v správe NKÚ.