Podpísal to Lengvarský
Marek Krajčí, exminister zdravotníctva
Musíme to rozdeliť na etapy podľa ministrov. Správa NKÚ jasne hovorí, že ja som to v roku 2020 nadizajnoval správne. Správne sme odhadli 5,8 milióna dávok plus nejaké menšie nákupy. Chceli sme diverzifikovať nákup vakcín, a nie všetko robiť cez Európsku komisiu. Preto sme po odporúčaní odborníkov nakúpili z Ruska vakcínu Sputnik. Ako som odišiel z pozície ministra, môj nástupca Vladimír Lengvarský nechcel očkovať Sputnikom. Spustil to neskoro. Záujem nebol. Ruská federácia si od nás vakcíny odkúpila späť a Slovensku nevznikla žiadna škoda. Minister Lengvarský potom zakontrahoval v máji 2021 viac ako 11 miliónov vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech, pričom na sklade mal dosť vakcín. Mne to nedáva zmysel. Ceny za vakcíny sú utajené, nie je možné uviesť ani sumu, ktorú sme už zaplatili, alebo budeme musieť zaplatiť. S istotou môžeme povedať, že by sa za ne dali postaviť dve menšie regionálne nemocnice.
Malo sa viac očkovať
Peter Sabaka, infektológ
V prvom rade sa malo zaočkovať viac pacientov. Seniori, ľudia nad 50 rokov, chronicky chorí, ľudia s oslabenou imunitou, tí mali byť zaočkovaní všetci. Keby sa toto naplnilo, tak by sme pandémiu zvládli s menším počtom obetí a s normálnou prevádzkou nemocníc počas tretej vlny pandémie. K výške objednávok vakcín sa vyjadriť neviem, nepodieľal som sa na stratégii nákupu. Ľudia, ktorí vtedy riadili protiepidemickú politiku, boli v ťažkej situácii a podľa mňa robili, čo mohli.
Je to celoeurópsky problém
Dušan Zachar, analytik INEKO
V celej EÚ sa muselo kvôli exspirácii spáliť vyše 200 miliónov kusov vakcín proti ochoreniu COVID-19 za vyše 4 miliardy eur. Spomeňme si, ako veľmi žiadané boli spočiatku vakcíny - aj niektoré celebrity sa snažili predbehnúť v rade, len aby dostali vakcínu čo najskôr. V tom momente bol koronavírus niečo úplne nepoznané, na čo nebol celý svet pripravený a nikto nevedel, ako sa bude vyvíjať a aké úspešné budú vakcíny a iné protipandemické opatrenia. Celoeurópsky nákup bol dimenzovaný zhruba na niečo viac ako 3 vakcíny na jedného obyvateľa, čo v tom čase nepôsobilo prehnane. V reáliách Slovenska, kde sa celkom nezmyselne dokonca aj vakcinácia proti kovidu používala ako politický boj, bolo ťažšie presvedčiť vyšší podiel obyvateľstva o potrebe intenzívnejšej vakcinácie. Napriek tomu sme z hľadiska nevyužitých vakcín len mierne nad európskym priemerom. Poučka pre celý vyspelý svet by mala byť, že je nevyhnutné sa v relatívne ,dobrých časoch‘ pripravovať na tie zlé, aby sme mali vopred pripravené mechanizmy a procesy, ktoré potom budú môcť naskočiť počas horších čias a dokážu efektívne zachraňovať životy a zdravie občanov. Efektívne to znamená čo najviac zachránených ľudí za čo najmenej peňazí.