Podvodníci využívajú rôzne metódy na oklamanie ľudí, ktorí hľadajú zamestnanie. Získavajú informácie zo sociálnych sietí a následne posielajú falošné inzeráty, podvodné e-maily a SMS správy, v ktorých žiadajú citlivé údaje alebo peniaze za sprostredkovanie práce. Phishingové e-maily a SMS môžu napodobňovať existujúce profily personálnych agentúr. Často však majú neúplné kontaktné údaje, ako sú nesprávne telefónne čísla či domény e-mailov.
Pri prijatí e-mailu alebo SMS s pracovnou ponukou buďte obozretní a dôkladne si prečítajte obsah správy. Legitímne personálne agentúry nikdy nepožadujú citlivé informácie, ako sú čísla účtov alebo osobné identifikačné údaje, prostredníctvom e-mailovej komunikácie. „Personálna agentúra potrebuje základné údaje, ako sú meno, priezvisko a adresa, ale rozhodne nebude žiadať o číslo občianskeho preukazu, pasu či akékoľvek heslá,“ vysvetľuje Jitka Kouba.
Ak máte podozrenie, že ide o podvod, neodpovedajte na správu a zablokujte uvedené telefónne číslo a e-mailovú adresu. V prípade, že ste už poskytli osobné údaje alebo uhradili platbu, okamžite kontaktujte svoju banku a políciu, aby ste minimalizovali možné škody.
Ako to preverujeme
Ľubica Melcerová, PR Profesia.sk
V prvom rade vyhodnotíme samotnú sťažnosť - opätovne skontrolujeme pracovnú ponuku, preveríme, či evidujeme aj iné sťažnosti na danú spoločnosť, pokiaľ sa sťažujú na obchádzanie pracovno-právnych noriem, uchádzačov odkážeme na príslušné orgány a poskytujeme súčinnosť (polícia, inšpekcia práce atď.). Ak je sťažnosť opodstatnená alebo je vysoké riziko, že ide naozaj o podvodnú praktiku, firmu kontaktujeme a žiadame vysvetlenie. V prípade potvrdenia závažného (resp. vedomého) porušovania našich VOP či zákona firmu blokujeme.