Ľudia, ktorí vyhľadávajú pikantné jedlá, pociťujú dopamínový vzostup. Ten sa môže vyvinúť aj u tých, ktorí spočiatku pikantné jedlá nenávidia.
"Mozog si spočiatku spája chilli s pálivou bolesťou, ktorú spôsobuje chemická zlúčenina kapsaicín. Keď sa však mozog naučí, že tento pocit nie je škodlivý, nahradí ho dopamínový vzostup, čo naznačuje, že mozog možno naučiť akceptovať ho postupným zvyšovaním konzumácie chilli. Existuje množstvo výskumov, ktoré sa to snažia vysvetliť," hovorí britský odborník Dr. Stuart Farrimond, ktorý na túto tému publikoval množstvo populárno-náučných a vedeckých prác.
Kapsaicín stimuluje nervové receptory pre bolesť v ústach. Pre obzvlášť citlivých ľudí je to spočiatku neznesiteľné. "A vedie to k tomu, že naozaj doslova cítite pálivú bolesť v hlave, pretože váš mozog nedokáže tejto bolesti odolať. A napriek tomu ju mnohí z nás milujú, a to preto, lebo časom zistíme, že v skutočnosti nie je škodlivá, ale nasleduje celý rad priaznivých účinkov. A keď tieto negatívne pocity ustúpia, dostaneme dopamínový opoj, čo je pre mozog skvelá odmena. Je to ten druh vzrušenia, ktorý zažijete, keď sa veziete na horskej dráhe po tom, čo vám šéf v práci povie, že to bola úžasná práca. Tento povznášajúci pocit. Takmer návykové vzrušenie zažívame po tom, čo sme si dali pikantné jedlo," vysvetlil doktor Farrimond v rozhovore pre denník The Mail.